Next Meeting: Camden Classic - Feb 5th 2023

Member Login

Name

Password

Lost your password?



South Australian
Athletic League

SA Athletic Stadium, Mile End (First Floor).

Phone:
0404 350 907 (Office Hours)

Email:
admin@saal.org.au

Mailing Address:
PO Box 2006 HILTON SA 5033

Office Hours:
9am to 4:45pm daily

South Australian Athletic League

Coach Registration for the 2022 - 2023 Season

Coach registration is now open. Follow the links below to register!

NEW Coaches >

EXISTING Coaches >


Athlete Registration for the 2022 - 2023 Season

Athlete registration is now open. Follow the links below to register!

NEW Athletes >

EXISTING Athletes >


RELEASE OF HANDICAPS

Bay Sheffield Handicaps will be released by 6pm Monday 19th of December

A Handicap Review Request Form can be lodged within 24 hours of the handicaps being released. This form can be accessed at http://www.saal.org.au/index.php?id=109

Handicaps can be altered if additional results are provided after the declaration of handicaps or as a result of the Handicap Review.

The SAAL captures data for performances from SAAL, VAL and ASA, performances with all other bodies should be submitted using the form at the bottom of your results list page here.

  • If you won’t be racing we ask that you scratch prior to 7pm on the day you receive the text to allow us to remove scratchings from our program. This will save time on the day and fill heats.
  • Athletes can also scratch any time no less than 60 minutes before the time appointed for starting of the first heat of such event.
  • These later notifications to the SAAL Office will be by text to 0404 350 907 or at the SAAL tent on race day. Athletes must identify themselves and each race they are scratching from in any communications

Prizemoney Payments

The Management Committee has discussed how COVID19 restrictions impact on our events and it was thought it would be best practice to no longer pay any prizemoney in cash. Therefore, all athletes are required to provide their bank account details so EFT payments can be made for prizemoney won.

CLICK HERE TO ENTER YOUR BANK DETAILS INTO YOUR PROFILE.

Registration Prices 2019 - 2020
Early bird prices available until 31 July 2020
  EARLY BIRD STANDARD EARLY BIRD STANDARD
Category With coach With coach Self trained Self trained
Open $185 $195.00 $200 $210.00
Women** $185 $195.00 $200 $210.00
Under 18* $140 $150.00 N/A N/A
Over 35*** $135 $145.00 $150 $160.00
Coach only $30 $30.00 N/A N/A
Coach / Athlete $185 $195.00 N/A N/A
Under 14* $105 $115.00 N/A N/A

*Under 14 and Under 18 athletes must be registered with a coach or parent and cannot be self trained.
*Under 14 athletes can only enter under 14 and under 18 events.
**Women can enter women’s events and novice events where eligible.
***Over 35 - can only enter O35 and O45 races (age permitting) - Cannot enter Open races (those over the age of 35 who wish to enter Open or Women's races should register in those categories)

Next Meeting

Camden Classic

Camden Oval
Anzac Highway
Novar Gardens
Feb 5th 2023, 12:30 pm


Entrylist / Handicaps
Full fields and handicaps available here
Schedule of Events
On Teamapp Website

Latest Results

Crystal Brook Classic
  • 70 Under 18 Girls
    1st Claire Hardy
    Time: 8.657 (4.75 m)
    2nd Ella Clogg
    Time: 8.665 (7.5 m)
    3rd Milla Liptak
    Time: 8.703 (10.25 m)


  • 70 Under 18 Boys
    1st Joel Cedric Ebomo
    Time: 7.631 (9.75 m)
    2nd Angelo Otero
    Time: 7.715 (6.5 m)
    3rd Ian Irwin
    Time: 7.809 (5 m)


  • 70 Women
    1st Isabel Ross
    Time: 8.461 (6 m)
    2nd Ruby Sulicich
    Time: 8.564 (9 m)
    3rd Imogen Nobbs
    Time: 8.597 (10 m)


  • 70 Mens
    1st Jack Doney
    Time: 7.644 (3.5 m)
    2nd Michael Moschou
    Time: 7.692 (2.5 m)
    3rd Ben Larsson
    Time: 7.767 (7 m)


  • 100 Little Athletics
    1st Ella Petagna
    Time: 16.140 (0 m)
    2nd Jaspa Barnes
    Time: 16.669 (0 m)
    3rd Bella Thomas
    Time: 17.007 (0 m)
    3rd Mackensie Oliver
    Time: 17.133 (0 m)


  • 100 Little Athletics
    1st Ben Rasheed
    Time: 15.813 (0 m)
    2nd Rhys Williamson
    Time: 17.568 (0 m)
    3rd Cooper Hammond
    Time: 18.232 (0 m)


  • 100 Little Athletics
    1st Lily Steen
    Time: 15.971 (0 m)
    2nd Isla Dewar
    Time: 16.343 (0 m)
    3rd Jaspa Barnes
    Time: 16.372 (0 m)


  • 100 Little Athletics
    1st Riley Fielder
    Time: 15.200 (0 m)
    2nd Zaid Barnes
    Time: 15.415 (0 m)
    3rd Chase Cunningham
    Time: 16.471 (0 m)


  • 120 Under 14
    1st Lilliana Hoffman
    Time: 14.549 (8 m)
    2nd Scarlett Poole
    Time: 14.769 (17 m)
    3rd Tyler Rowston
    Time: 15.152 (7.75 m)


  • 120 Women
    1st Ellie Whittingham
    Time: 13.832 (5 m)
    2nd Amelie Burge
    Time: 13.948 (6.5 m)
    3rd Holly Beecham
    Time: 14.110 (5.75 m)


  • 120 Mens
    1st Oliver Burge
    Time: 12.038 (15.25 m)
    2nd Jack Doney
    Time: 12.106 (6.5 m)
    3rd Hayden Rothe
    Time: 12.236 (12.25 m)


  • 120 Over 35
    1st Albert Jamae
    Time: 13.399 (13.75 m)
    2nd Vince Musolino
    Time: 13.407 (12.75 m)
    3rd Graham Henderson
    Time: 13.431 (33.25 m)


  • 300 Over 35
    1st Albert Jamae
    Time: 37.500 (33 m)
    2nd Ross Nitschke
    Time: 38.080 (45 m)
    3rd Lisa Boyce
    Time: 38.140 (84 m)


  • 300 Under 18 Girls
    1st Georgie Fielder
    Time: 41.710 (12 m)
    2nd Claire Hardy
    Time: 42.020 (15 m)
    3rd Tigerlily Kovacic
    Time: 42.060 (16 m)


  • 300 Under 18 Boys
    1st Matthew Wilson
    Time: 35.200 (35 m)
    2nd Oliver Sibbick
    Time: 35.210 (52 m)
    3rd Luke Rigby
    Time: 35.690 (24 m)


  • 300 Mens
    1st Samuel Blyzno
    Time: 34.460 (26 m)
    2nd Oliver Burge
    Time: 34.470 (34 m)
    3rd Hayden Rothe
    Time: 34.790 (23 m)


  • 300 Women
    1st Hayley Kovacic
    Time: 41.170 (50 m)
    2nd Amelie Burge
    Time: 41.350 (18 m)
    3rd Ashlee Munt
    Time: 41.670 (30 m)


  • 1000 Women/Over 35
    1st Steven Wilson
    Time: 2:42.53 (185 m)
    2nd Molly Cook
    Time: 2:44.02 (170 m)
    3rd Robert Killmier
    Time: 2:45.25 (0 m)


  • 1000 Mens
    1st Archer Charles
    Time: 2:36.36 (85 m)
    2nd Bennett Maxwell
    Time: 2:36.40 (185 m)
    3rd Robert Killmier
    Time: 2:37.50 (50 m)



Complete results here

Closing Soon

Nominations close soon for the following meetings:

Loxton Gift - Feb 18th 2023
Closes 06/02/2023

Barossa Gift - Feb 26th 2023
Closes 13/02/2023

Adelaide Hills Picnic Gift - Mar 12th 2023
Closes 27/02/2023


Nominate here





The SA Athletic League's Mission Statement:

"To promote athletics as an enjoyable, healthy sport for people of all categories and abilities."